Isıtma Sistemleri Nasıl Çalışır?

Bir merkezi ısıtma sistemi, bir kazana bağlı olan boru hatlarına ve radyatörlere sahiptir. Kazan ısıyı sağlar ve pompa, kazandan gelen ısıtılmış suyu boru tesisatından radyatörlere ve yeniden ısıtma için tekrar kazana taşır. Ayrıca evinizdeki sıcak musluklara sıcak su sağlar. Geleneksel bir kombi  bu sistemde bir pompa, bir programlayıcı ve bir oda termostatı bulunur. Programlayıcıyı kullanarak ısıtma ve sıcak suyu ayrı ayrı kontrol edebilirsiniz. Sıcak suyu ısıtır ve genellikle havalandırma dolabınızda bulunan bir silindirde saklar. Bu sistemde bir programlayıcı ve bir termostat bulunur. Talep üzerine sıcak suyu ısıttığı için sadece ısıtmayı kontrol etmesi gerekir. Sıcak su musluklarını her açtığınızda sıcak su mevcuttur ve bu nedenle saklamak için bir silindire ihtiyaç duymaz.

Oda termostatı evinizin sıcaklığını ayarlamak için kullanılır. Bunu etrafındaki sıcaklığı algılayarak yapar ve genellikle salonda, salonda veya yemek odasında bulunur. Termostatın etrafındaki hava ayarlanan sıcaklığa ulaştığında, merkezi ısıtma pompasına ve kombiye sistem etrafına sıcak su göndermeyi durdurması için bir sinyal gönderir. Radyatörleriniz daha sonra soğuyacak. Hava soğuduğunda, termostat radyatörlerinize tekrar sıcak su pompalamaya başlamak için sisteme başka bir sinyal gönderir. Gün boyunca farklı zamanlarda, radyatörleriniz sıcaklığı sabit tutmak için daha soğuk ve daha sıcak hissedecektir.

Termostatik Radyatör Vanaları

Bu vanalar her bir radyatöre takılır ve bulundukları odanın sıcaklığını kontrol eder. İstenilen sıcaklığa ulaşıldığında radyatöre giden suyun akışını keserler. Vanalar genellikle banyo ve hol veya oda termostatının takılı olduğu oda dışında her odadaki radyatörlere takılır.

Radyatörün yan tarafında bulunabilirler, genellikle beyazdırlar ve etraflarında 1,2,3,4 ve 5 numaralı bir kadran bulunur. İnsanlar genellikle vanayı orta ayara  getirir ve odanın yeterince sıcak olup olmadığına bakar. Programlayıcı, ısıtma ve sıcak suyunuzun gelip gitmesini istediğiniz zamanı ayarlamanızı sağlayan bir kontrol panelidir. Programlayıcı tipine bağlı olarak, sadece ısıtma, sadece sıcak su veya hem ısıtma hem de sıcak su arasında seçim yapabilirsiniz. Not: Kombiniz varsa panel sadece ısıtmayı ayarlar.

Kaloriferi günde bir veya iki kez açacak, sürekli açacak veya tamamen kapatacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Çoğu insan bunu günde iki kez, sabah ve akşam olmak üzere ayarlar. Sisteminizi, evin ısınmasını istediğiniz süreden yaklaşık 30 dakika önce ve soğumasını istediğiniz tarihten 30 dakika önce çalışacak şekilde ayarlayın. Son birkaç yılda yeni bir kombiniz olduysa, muhtemelen merkezi ısıtmanızı ayarlamak için bir dijital programlayıcınız olacaktır. Bu genellikle havalandırma dolabınızda, salonunuzda veya mutfağınızda bulunur.

 Bu programlayıcılarda, ısıtmanızı ayarlamak için pim veya ok setlerinin olduğu bir saat bulunur. ış ve yaz aylarında saatler değiştiğinde ve elektrik kesintisinden sonra programlayıcıyı sıfırlamanız gerekebilir. Programlayıcınızı sıfırlamanız gerekirse, programlayıcınızın kullanım kılavuzunu kullanabilirsiniz.  Radyatörlerin etrafında dolaşan suyun sıcaklığını kontrol eder ve kazanın kendisinde yer alan üreticinin talimatlarına göre ayarlanmalıdır. Kombine kazanlar iki adettir: biri ısıtma, diğeri sıcak su içindir. Bir sıcak su silindiriniz varsa, sıcak suyun sıcaklığını kontrol etmek için bir silindir termostat ile donatılacaktır. Bu, yaklaşık 60°C  sıcaklığa ayarlanmalıdır. Bir merkezi ısıtma sistemi, bodrum veya garaj gibi yol dışı bir yerde bulunan fırın veya kazan gibi bir birincil ısıtma cihazına sahiptir. Sıcak havayı bir hava kanalı sisteminden pompalayarak veya borulardan oda radyatörlerine veya konvektörlere sıcak su veya buhar göndererek evin her yerine ısı verir. Hem basınçlı hava hem de yerçekimi sistemlerinde, bir veya daha fazla termostat, oda sıcaklıkları yükselip alçaldıkça ısıtma veya soğutma ünitesini kapatıp açar.

Merkezi ısıtması olmayan evlerde normalde elektrikli süpürgelik ısıtıcılar veya bazı durumlarda duvar içi veya yerden gazlı ısıtıcılar veya radyan ısı kullanılır. Ev kışın soğuk, yazın sıcak olduğunda verilecek doğal tepki profesyonel bir servis çağırmaktır. Neyse ki, bir alternatif var. Bazı bakımları ve hızlı onarımları kendiniz yaparak servis maliyetlerini önemli ölçüde azaltabilir ve ısıtma ve soğutma sistemlerinizin verimli çalışmasını sağlayabilirsiniz. Ama önce, ısıtma ve soğutma sistemlerinin nasıl çalıştığının temellerini bilmek önemlidir.Evinizde merkezi klima varsa, soğuk hava muhtemelen ısı ile aynı kanallardan akar ve aynı termostat tarafından düzenlenir. Bir ısıtma veya soğutma sistemi arızalandığında, bu üç temel bileşenden herhangi biri soruna neden olabilir.

Benzer İçerik : Su Isıtıcıları Çeşitleri

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *