Su Isıtıcıları Çeşitleri

Dünyanın neresinde yaşarsanız yaşayın, geleneksel bir su ısıtıcısının mükemmel şekilde çalışacağını bilerek içiniz rahat olabilir. Solar, tanksız ve ısı pompalı su ısıtıcılarının tümü, optimum performans için özel koşullar gerektirir. Geleneksel bir su ısıtıcısı, uygun bakım yapıldığı sürece sabit ve kesintisiz performans sağlayacaktır.Cazip başlangıç maliyetlerine ek olarak, geleneksel su ısıtıcılarının kurulumu da ucuzdur. Bu, elbette, evinizin neresine kurmayı planladığınıza ve nerede sıhhi tesisat, gaz ve elektrik konfigürasyonlarına ihtiyaç duyabileceğinize bağlıdır. Tipik olarak, kurulum maliyetleri alternatif kurulum türlerinden daha düşük olma eğilimindedir.

Geleneksel su ısıtıcıları sürekli bir ılık su kuyusu barındırdığından, sıcaklığı korumak için sürekli olarak enerji kullanırlar. Aksine, tanksız modeller suyu yalnızca gerektiği kadar ısıtır. Geleneksel bir su ısıtıcısının boyutunun etrafından dolaşmak yok. Bir ılık su deposunu barındıracak şekilde tasarlandıkları için, daha geniş boyut yelpazesinde çalışma eğilimindedirler. Geleneksel su ısıtıcılarının en dikkate değer ölümcül kusurlarından biri, su hasarı potansiyelleridir. Düzenli rutin bakım kontrollerini ihmal etmeniz durumunda, şofbeninizin işlevselliğini ve sağlığını etkileyebilecek pas ve korozyonla baş etmek zorunda kalabilirsiniz. Bu, evinizde kapsamlı ve önemli ölçüde pahalı su hasarına bile yol açabilir.

 Soğuk suyun ılık suya, ılık suyun sıcak suya dönüşmesini beklemek yerine, tanksız su ısıtıcıları talep ettiğiniz anda anında sıcak su sağlar. Tanksız su ısıtıcıları, suyu yalnızca ihtiyacınız olduğunda ısıttığı için, özellikle sabit bir kuyu sıcaklığı sağlayan geleneksel bir ısıtıcıya kıyasla daha az toplam enerji gerektirir. Sabit bir su rezervuarına ihtiyaç duymayan tanksız modeller, herhangi bir hantal depolama alanı gerektirmez. Bu, duvarlara monte edilmesini veya kompakt köşe ve yarıklarda saklanmasını kolaylaştırır.  Verimlilik düşünülerek tasarlanan yoğuşmalı su ısıtıcıları, doğal gaz faturanızı önemli ölçüde azaltabilir. Yoğuşmalı su ısıtıcıları, tanksız su ısıtıcıları kadar hızlı ve anında sıcak su üretebilir.

Tank, suyu doldurur doldurmaz ısıtır, böylece ihtiyaç duyduğunuzda neredeyse sabit bir sıcak su akışının keyfini çıkarabilirsiniz.Daha yeni yoğuşmalı su ısıtıcı modelleri, geleneksel bir su ısıtıcıdan 2 ila 3 kat daha pahalıya mal olabilir ve bu tek başına başlangıç maliyetidir. Yoğuşmalı sistemlerin kurulum maliyetleri tipik olarak geleneksel ısıtıcı kurulum maliyetlerinden daha düşük olsa da, ilk maliyet farkı oluşturmayabilir. Bir yoğuşmalı su ısıtıcısına geçmek, hızlı bir kurulum kadar basit değildir; bu, biraz yeniden yapılandırma gerektiren ilgili bir süreçtir. Gaz hatlarından havalandırma hizalamalarına kadar, nihai kararınızı vermeden önce gizli maliyetleri göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun.

Günümüzün ev sahipleri için enerji verimliliği ve konforun en önemli öncelikler olduğu düşünülürse, şofben giderek daha fazla önem kazanıyor. Su ısıtma, toplam enerji faturanızın yaklaşık %20’sini oluşturduğundan, çözüm olarak tanksız su ısıtıcıları arıyor olabilirsiniz.  

Tank ısıtıcıları, işlerini iyi yaptıkları ve çok daha düşük ön kurulum maliyetlerine sahip oldukları için suyu ısıtmak için standart yöntemdir. Ancak, tanksız bir ısıtıcının beklenen ömrünün yarısına sahiptirler ve çalışmak için çok daha fazla enerji tüketirler.

Tanksız su ısıtıcıları, suyu ısıtmak için her zaman enerji kullanmak yerine, yalnızca musluğun üzerindeki sıcak su kolunu çevirdiğinizde suyu ısıtacağı anlamına gelir. Daha sonra soğuk su, suyu ısıtan ve doğrudan size ileten bir gaz brülörü veya elektrikli elemanla buluşmak için borulardan geçer. Talebe göre daha sıcak su sağlayan bir sistemdir. Sıcak suyunuzu almak için depolu bir ısıtıcıya göre fazladan birkaç saniye beklemeniz gerekebilir, ancak tasarımı gereği daha az enerji kullanır. 30-50 galon depolanmış suyu sıcak ve gitmeye hazır tutmanın ekstra maliyetini ortadan kaldırarak, tanksız, isteğe bağlı tasarım kaçınılmaz olarak elektrik faturalarınızdan tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

Tanksız bir sistemin uzun ömrü düşünüldüğünde başka tasarruflar da olacaktır. İki kat kullanım ömrü sayesinde, yakın zamanda o büyük su ısıtıcı değiştirme ücreti için tasarruf etmenize gerek kalmayacak. Tanksız sistemler ayrıca daha az bakım gerektirir.Örneğin, bir depolama tankına sahip standart bir gazlı su ısıtıcısında, soğuk su, suyu bir ısıtma elemanı tarafından ısıtıldığı tankın dibine besleyen daldırma borusundan tanka girer.

Sıcak su daha sonra tankın üstüne yükselir ve ısı çıkış borusu tarafından alınır ve evinizin etrafındaki musluklara ve cihazlara sıcak su sağlayan borulara iletilir. Isıtma elemanları, depodaki suyu nispeten sabit bir sıcaklıkta tutan bir termostat tarafından kontrol edilir, böylece istediğiniz zaman her zaman hazır olur. Soğuk su, bir elektrik elemanı veya gazla çalışan brülör tarafından ısıtıldığı depolama tankına beslenir. Oradan, ihtiyaç duyulana kadar depoda tutulur veya evinizin su borularından kullanım noktasına gönderilir. Bir termostat, tankta oturan suyun sıcaklığını izler ve suyu ayarlanan sıcaklıkta ve kullanıma hazır halde tutmak için ısı kaynağını kontrol eder.  

Benzer İçerik : Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *