Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Güneş

Güneş enerjisi, güneş ışığından yayılan enerjiyi yakalayarak ve onu ısıya, elektriğe veya sıcak suya dönüştürerek elde edilir. Fotovoltaik (PV) sistemler, güneş pilleri kullanılarak doğrudan güneş ışığını elektriğe dönüştürebilir.Güneş enerjisinin faydalarından biri, güneş ışığının işlevsel olarak sonsuz olmasıdır. Onu hasat edecek teknoloji ile sınırsız bir güneş enerjisi kaynağı var, bu da fosil yakıtları geçersiz kılabileceği anlamına geliyor. Fosil yakıtlar yerine güneş enerjisine güvenmek de halk sağlığını ve çevre koşullarını iyileştirmemize yardımcı olur. Uzun vadede güneş enerjisi, enerji maliyetlerini de ortadan kaldırabilir ve kısa vadede enerji faturalarınızı azaltabilir. Güneş enerjisi uzun vadede paradan tasarruf etmenizi sağlasa da, önemli bir ön maliyet olma eğilimindedir ve çoğu hane için gerçekçi olmayan bir harcamadır. Kişisel evler için, ev sahiplerinin güneş panellerini düzenlemek için bol miktarda güneş ışığına ve alana sahip olmaları gerekir ki bu da bireysel düzeyde bu teknolojiyi gerçekçi bir şekilde benimseyebilecek kişileri sınırlar.

Rüzgar

Rüzgar, türbinleri kullanarak ve elektriğe dönüştürerek rüzgar akışının enerjisini yakalar. Rüzgar enerjisini dönüştürmek için kullanılan çeşitli sistem biçimleri vardır ve her biri farklılık gösterir. Ticari sınıf rüzgarla çalışan üretim sistemleri birçok farklı kuruluşa güç sağlayabilirken, tekli rüzgar türbinleri önceden var olan enerji kuruluşlarını desteklemek için kullanılır. Teknik olarak rüzgar enerjisi, güneş enerjisinin bir şeklidir. “Rüzgar” dediğimiz olay, atmosferdeki sıcaklık farklılıklarının, Dünyanın dönüşü ve gezegenin coğrafyasıyla birleşmesi sonucu oluşur. Rüzgar enerjisi temiz bir enerji kaynağıdır yani diğer enerji türleri gibi havayı kirletmez. Rüzgar enerjisi karbondioksit üretmez veya çevrenin bozulmasına neden olabilecek veya duman, asit yağmuru veya diğer ısı tutucu gazlar gibi insan sağlığını olumsuz yönde etkileyebilecek herhangi bir zararlı ürün yaymaz. Çiftliklerdeki türbinlerin çalışmaya devam etmesi için servis ve bakımlarının yapılması gerektiğinden, rüzgar enerjisi teknolojisine yapılan yatırım, istihdam ve iş eğitimi için yeni yollar da açabilir.

Hidroelektrik

Barajlar, hidroelektrik enerji söz konusu olduğunda insanların en çok ilişkilendirdiği şeydir. Su, pompalı depolamalı hidroelektrik olarak bilinen elektrik üretmek için barajın türbinlerinden akar. Nehir tipi hidroelektrik, suyu bir barajdan geçirmek yerine içinden geçirmek için bir kanal kullanır.Hidroelektrik enerji çok yönlüdür büyük ölçekli projeler hem de su altı türbinleri ve küçük nehirler ve akarsular üzerindeki alt barajlar gibi küçük ölçekli projeler kullanılarak üretilebilir. Hidroelektrik enerji kirlilik yaratmaz ve bu nedenle çevremiz için çok daha çevre dostu bir enerji seçeneğidir.

Jeotermal

Jeotermal ısı, 4,5 milyar yıl önce Dünya’nın oluşumundan ve radyoaktif bozunmadan yer kabuğunun altında hapsolmuş ısıdır. Bazen bu ısının büyük miktarları doğal olarak kaçar, ancak birdenbire volkanik patlamalar ve gayzerler gibi tanıdık olaylarla sonuçlanır. Bu ısı yakalanabilir ve yüzeyin altına pompalanan ısıtılmış sudan gelen buhar kullanılarak jeotermal enerji üretmek için kullanılabilir ve daha sonra tepeye yükselir ve bir türbini çalıştırmak için kullanılabilir. Jeotermal enerji, diğer yenilenebilir enerji kaynakları kadar yaygın olmamakla birlikte önemli bir enerji arzı potansiyeline sahiptir. Yer altına inşa edilebildiği için karada çok az ayak izi bırakır. Jeotermal enerji doğal olarak yenilenir ve bu nedenle tükenme riski taşımaz

Okyanus

Okyanus iki tür enerji üretebilir: termal ve mekanik. Okyanus termal enerjisi, çeşitli farklı sistemler aracılığıyla enerji üretmek için ılık su yüzey sıcaklıklarına dayanır. Okyanus mekanik enerjisi, dünyanın dönüşü ve aydan gelen yerçekimi tarafından yaratılan enerjiyi üretmek için gelgitlerin gelgitlerini kullanır. Diğer yenilenebilir enerji türlerinin aksine, dalga enerjisi tahmin edilebilir ve üretilecek enerji miktarını tahmin etmek kolaydır. Güneş ve rüzgar gibi değişken faktörlere güvenmek yerine, dalga enerjisi çok daha tutarlıdır. Bu tür yenilenebilir enerji de bol miktarda bulunur, en kalabalık şehirler genellikle okyanuslara ve limanlara yakındır, bu da yerel nüfus için bu enerjiden yararlanmayı kolaylaştırır. Dalga enerjisinin potansiyeli, tahmini 2640 TWh/yıl üretme kabiliyetine sahip, şaşırtıcı ve henüz kullanılmayan bir enerji kaynağıdır. 

Hidrojen

Hidrojen, doğal olarak kendi başına bir gaz olarak oluşmadığından su yapmak için oksijen gibi diğer elementlerle birleştirilmelidir. Hidrojen başka bir elementten ayrıldığında hem yakıt hem de elektrik için kullanılabilir. Hidrojen temiz yanan bir yakıt olarak kullanılabilir, bu da daha az kirliliğe ve daha temiz bir çevreye yol açar. Ayrıca pillere benzeyen ve bir elektrik motoruna güç sağlamak için kullanılabilen yakıt hücreleri için de kullanılabilir.

Biyoenerji

Biyoenerji, biyokütleden elde edilen yenilenebilir bir enerjidir. Biyokütle, yakın zamanda yaşayan bitki ve organizmalardan gelen organik maddedir. Şöminenizde odun kullanmak, çoğu insanın aşina olduğu bir biyokütle örneğidir.Biyokütle kullanımı yoluyla enerji üretmek için kullanılan çeşitli yöntemler vardır. Bu, biyokütleyi yakarak veya havuzlarda ve hatta çöplüklerde organik maddelerin doğal ayrışmasıyla üretilen metan gazı kullanılarak yapılabilir.

Benzer İçerik : Isıtma Sistemleri Nasıl Çalışır

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *